Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


10 Bin Kişilik Yurt Projesi’nde Çalışmalar Başladı
Ülkemizde tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olan Sivas Merkez ‘10 bin kişilik Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu’nun yapımına ilişkin gerçekleştirilen ihalenin ardından yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak inşaatta çalışmalar başladı. 

 

Valiliğimizin koordinesinde İdaremiz tarafından Cumhuriyet Üniversitesi Kampüsü içerisinde inşa edilecek olan ‘Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu’ hem ülkemizde tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olacak, hem de Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin barınma ihtiyacı sorununu çözmüş olacak. Valimiz Davut Gül’de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Sivas İl Özel İdaremiz tarafından Türkiye'de tek seferde yapılan en büyük proje hayata geçirilecek. Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenim gören gençlerimizin barınma ihtiyacını çözecek olan devasa çalışmanın projelendirilmesinin ardından inşası için harekete geçildi. Hedefe adım adım ilerliyoruz. Öncelikle projenin fikir aşamasından ihale aşamasına gelene kadar Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz’ın önemli destekleri ve milletvekillerimizin gayretleri bizleri cesaretlendirmektedir. Destek veren ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu proje ile şehrimiz, yükseköğrenim noktasında büyük bir ivme kazanacaktır. Hayırlı uğurlu olsun, Allah mahcup etmesin.” ifadelerini kullandı. 169.502 m² inşaat alanına sahip olacak olan ‘Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu’nda 8 adet Yurt Binası, 4 adet Sosyal Tesis Binası, 1 adet Öğrenci Yaşam Merkezi, 1 adet Giriş Kontrol ve Ziyaretçi Binası ile Dış Sosyal Donatı Binaları yer alacak. 8 adet yurt binasının her biri zeminle birlikte toplam 10 kattan oluşacak. Yurt yatak odalarının 4 kişi kapasiteli olarak planlandığı odalarda çalışma odası ve yatak bölümleri ayrı olarak tasarlandı. Ayrıca genel çalışmalar içinde binaların zemin katında etüt odaları yer alacak. Yine her blokta engeliler için ayrılmış odalar da mevcut olacak. Sosyal tesis bloklarında ise idari kısımlar, mutfak, yemekhane, hazırlık üniteleri bulunan çok amaçlı salon, faaliyet odaları, gençlik ofisi, revir bölümü, terzi, berber, ısı merkezi, su depoları ile çamaşırhane yer alacak. Öğrencilerin boş zamanlarında vakit geçirebilmelerine uygun mekânların düşünüldüğü kampüs alanında; yeme içme alanlarının olduğu kafeteryalar, çeşitli amaçlarda kullanılacak ticarethane ve mağazalar, market ve üstü kapanır açılır kafeteryalara bağlantılı kış bahçelerinin olduğu öğrenci yaşam merkezi binası da yer alacak.

 

Ayrıca kampüs alanında öğrencilerin güvenliğini sağlamak ve giriş çıkışları kontrol altında tutmak için giriş kontrol ve ziyaretçi binası da inşa edilecek. Öğrencilerin spor etkinliklerinin de düşünüldüğü projede 8 adet basketbol ve voleybol sahası, 20 adet çardak ve pergola yapıları, dış alanda spor yapılacak fitness aletlerinin olduğu bölümler ve yeşil alanlar ile gezinti yolları da yapılacak.


Sayfa Başı