Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


Uluslararası Sivas Turizm Kongresi Yıldız’da Başladı
Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı, Yıldız Dağı Kış Turizmi Temalı "Uluslararası Sivas Turizm Kongresi” başladı.Uluslararası Sivas Turizm Kongresi, 23-25 Şubat tarihleri arasında Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaremiz, Sivas Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Buruciye A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Kongrenin açılış konuşmalarında, Yıldız’da 9’u yabancı 23 üniversiteden 200’ü aşkın bilim insanını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, “Sivas, tarihi ve kültürel yapılarıyla, doğal güzellikleriyle ve diğer değerleriyle önemli bir potansiyeli özünde barındırıyor. Bu potansiyelle doğru orantılı olarak en kısa vadede Sivas'ın parmakla gösterilen ve tüm Türkiye'nin tercih edeceği bir turizm şehri olacağına inanıyorum.” dedi.Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız da kongrenin Sivas için önemli bir çalışma olduğunu belirterek, "Bundan bir kaç yıl önce turizm denildiği zaman güneş, deniz ve kum akla geliyordu. Şimdi turizm çok çeşitlendi. Kültür turizmi, inanç turizmi ve kış turizmi bunun örnekleri. Sivas, turizm çeşitliliği açısından oldukça zengin. Bunları tanıtmamız gerekiyor. Bunun da bilimsel bir alt yapısının olması gerekiyor. İşte bunu sizler sağlıyorsunuz. Bu kongre sonunda önemli akademik kaynaklar ortaya çıkacak ve Sivas turizmine önemli katkılar sağlayacak." diye konuştu.

Daha sonra söz alan Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca da Sivas'ın tarih ve kültür şehri olduğunu, termal turizm olanaklarıyla ve diğer unsurların sağladığı avantajlarla önemli bir şehir olduğunu belirterek kongrenin Sivas turizmine büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti.
Sivas’ın turizm açısından önemli bir merkez olduğunu, turizmin güçlü yönlerine de sahip olduğunu vurgulayan Valimiz Davut Gül ise, "Sivas’ın önemli bir potansiyeli var. Bunlardan en güzeli kurumların birlikte iş yapabilme kültürünün oluşmuş olması. Burada belediyesiyle, Cumhuriyet Üniversitesiyle, il özel idaresiyle, il müdürlükleriyle, kalkınma ajansıyla ve bütün kurumların bir araya gelmesiyle Sivas ile ilgili meselelerde ortak hareket edildiğini görüyoruz. Bu, bütüncül bir anlayışla şehir için bir şeyler yapabilme gayretinin somut göstergesidir" dedi.Hızlı tren ile Sivas'ın daha rahat ulaşılabilir hale geleceğini de söyleyen Valimiz Gül, "Sivas, kurumlarıyla, kuruluşlarıyla turizm potansiyelini hazırlanmalı. Çünkü ilk intiba ve gelecek insanların memnun kalması çok önemli. 2019 yılında hızlı trenin gelmesiyle nasıl bir Sivas'ı görücüye çıkartacağız? Buna şimdiden hazırlanıyoruz. Bu tesislerde buna bir örnektir. Diğer avantajımız ise yaklaşık 2 milyon hemşerimiz var. Bu çok büyük bir güç. Hemşerilerimizin Sivas ile bağları çok güçlü. Bu potansiyelin iyi kullanılması gerekiyor. Bizde başkasında olmayan kıymetli eserler var. İnanç turizmine hizmet edecek tarihi yapıları,  şifa dağıtan termal kaynakları, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla önemli bir şehir. 3 yıl gibi kısa bir sürede önemli başarıları geride bırakan Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezimizle de kış turizminde iddialı olduğumuzu ve önemli sporcular yetiştireceğimizi söyleyebiliriz. Bu anlamda bu kongreyi çok önemsiyorum. Buradan çıkacak sonuç ve öneriler bizler için yol haritası olacak.Buraya gelerek organizasyona katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, bu kongrenin Sivas'ımıza, tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.Konuşmaların ardından Valimiz Gül tarafından katılımcılara teşekkür ve katılım belgesi takdim edildi.Kongre, Prof. Dr. Recep Toparlı'nın "Güzellikleriyle Sivas" adlı açılış bildirisiyle devam etti. Toparlı, “Sivas; Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet dönemlerinin tarihi ve kültürel eserleriyle; geçmişten günümüze Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Ermeni, Çerkez ve diğer etnik yapıların katkılarıyla harmanlanmış olan ‘Sivas Mutfağı’yla; komşuluk, misafirperverlik ve devletine bağlılığıyla bir çok akademik çalışmaya konu olduğu gibi, bugünde ‘Kış Turizmi’ anlamında hatrı sayılır bir potansiyeli olduğunu göstermektedir.” şeklinde devam eden bildirisini şu sözlerle bitirdi: “Ey Sivas! Sen Sultanşehir olmaya layıksın.”23-25 Şubat tarihleri arasında devam edecek olan kongrede çok sayıda oturumla sunulacak olan bildiriler, Dünya’da ve Türkiye’de önemli akademik çalışmalara kaynak oluşturması bekleniyor. Kongre de Sivas'ın kış turizm anlamında avantajları, dezavantajları, kısa ve uzun vadede yapılması gereken çalışmalar ile ilgili öneriler masaya yatırılacak.
Sayfa Başı