Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


Kültürümüzü Kuşaklara Aktarıyoruz
Sivas İl Özel İdaresi, taşınmaz kültür varlıklarının korunması, onarılması ve eski yapılara benzer yeni eserlerin köylerimize kazandırılması noktasında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

İdaremiz; zamana meydan okurcasına günümüze dek ayakta kalmayı başaran ve mimari üslubu ile de herkesi hayran bırakan eserleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışıyor. Köylerde; düğün, cenaze ve her türlü etkinlikte bir arada olmayı sağlayan köy konakları, yenilenerek vatandaşlarımızın hizmetine sunuluyor. 

Bir taraftan İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla tarihi niteliğe sahip konaklarımızın restorasyonu yapılırken, diğer taraftan da Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğümüz, arazi durumu uygun olup ihtilaf durumu olmayan, ihtiyaç duyulan köylerimizde tarihi konakların yapı üslubuna benzetilerek yeni köy konaklarını kırsalımıza kazandırıyor.

Bu kapsamda, daha önce dönemine uygun olarak restorasyon işlemleri yapılan, ilimizin sivil mimari örneklerinden birisi olan Ulaş ilçesi Acıyurt Köyü ‘Mihralibey Konağı’nda; mutfak ve teşhir tanzim işi planlanmakta ve çalışmalar sürmektedir.

Doğanşar ilçesi ‘Çatpınar Köy Konağı’ ise betonarme şeklinde planlanmış ve inşaat çalışmaları ile çevre düzenlemeleri tamamlanmıştır. İki kattan oluşan konağın, geçici kabulü yapılarak hizmete açılmıştır. Köyde yaşayan vatandaşlar, köy konağında bir araya gelerek, kuşaklar arası birlikteliği yaşayabilecek ve kültürel ilişkilerini de devam ettirebilecekler.

Koyulhisar ilçesi ‘Aydınlar Köy Konağı’ da, tek katlı betonarme yapı şeklinde planlanmış ve kaba inşaatı tamamlanmıştır. Konağın inşaat çalışmaları ve çevre düzenleme işlemleri hava şartlarının elverdiği doğrultuda en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.Gürün ilçesine ise iki kattan oluşan ‘Suçatı Gençlik Evi’ kazandırılmıştır. İnşaat eski tip yapılara benzetilerek betonarme olarak yapılmış ve çalışmalar tamamlanmıştır. İçerisinde çeşitli birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek donanıma sahip olan yapı, vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. ‘Gençlik Evi’nde bir araya gelecek olan gençler; hem sanattan spora, eğitimden eğlenceye her türlü aktiviteye katılabilecek hem de burada düzenlenecek olan kurslara katılarak bilgi ve becerilerini geliştirebilecekler.İdaremiz; geçmişin zengin kültür birikimini günümüze kadar taşıyan eski yapıları korumaya ve bununla beraber eski yapılara benzer nitelikte yeni eserleri Sivas’a kazandırmaya devam edecektir. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımız için köy konakları buluşma noktası haline gelecek. Konaklar köylerde; düğün, cenaze, toplantı gibi sosyal ve kültürel ihtiyaçlara cevap verebilecek.
Sayfa Başı