Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

 


Haberler

 


Valimiz Gül: “İl Özel İdaresi Tarih Yazıyor”
Yatırımcı kamu kurum ve kuruluşların ilimizde yürüttüğü projeleri anlattığı, çalışmaları hakkında bilgi verdiği ve kurumlar arası koordinasyon ile işbirliğinin sağlandığı il koordinasyon kurulunun 2018 yılındaki ikinci toplantısı yapıldı.

İdaremiz İl Genel Meclis Toplantı Salonunda Valimiz Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız, kaymakamlar, belediye başkanları ile ilgili kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.Özellikle Sivas İl Özel İdaresinin yürüttüğü çalışmalarla Sivas’ta adeta tarih yazdığını ifade eden Valimiz Davut Gül, "Sivas'taki 2018 yılındaki yatırımların toplam bedeli 7,6 Milyar Lira. Yani yaklaşık eski parayla 8 katrilyon lira devam eden yatırım var. Buna hızlı tren yatırımları dâhil değil' dedi. 

9-11 Mayıs tarihleri arasında Sivas'ta robotik kodlama fuarı gerçekleştirileceğini dile getiren Gül, ''Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği yaklaşık 3 bin kişinin Sivas'a geldiği bir fuar olacak. 3 bin kişi, 5 gün boyunca Sivas'ta konaklayacak. Bu da yaklaşık 15 bin yatak kapasitesi demek. Sivas'ın bugüne kadar yaptığı en büyük organizasyon. Bu organizasyona katılanlar Sivas'taki öğrencilere tecrübelerini aktaracaklar. Turizm anlamında da olağanüstü bir tanıtım sağlanmış olacak. Bu program nedeniyle Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz'a şükranlarımızı arz ediyoruz.'' diye konuştu.2018 yılı içerisinde İdaremizin kaynaklarıyla 577 adet ve bakanlıklardan gelen kaynaklarla da 327 adet projenin hayata geçirileceğini ifade eden Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, “2018 yılı içerisinde toplam 904 adet projeyi Sivas’a kazandıracağız. KÖYDES kapsamında eklenen projelerle bu sayı daha da artacaktır. Sivas’ta özellikle eğitim alanında büyük işlere imza atılıyor. 2017 yılında toplamda 74 tane yeni yapım projesi başlatıldı. Sadece 3 projemiz, proje aşamasında kaldı. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; Sivas eğitim yatırımlarında Türkiye’ye örnek durumdadır. 2018 yılında eğitimde ilimizde 34 adet yeni yapım proje hayata geçireceğiz ve bunun yanı sıra 208 adet okulunda onarımını yapacağız” dedi.Geçtiğimiz yıl il genelinde 61 köye halı sahanın yapıldığını belirten Genel Sekreterimiz Kaya, “Çocuklarımız bu sahalarda hem sporlarını yapıyor hem de beden eğitimi derslerini yapabiliyorlar. Diğer yandan Sivas Kültür Merkezi yapım işi de devam ediyor. Seneye tamamlanmasını bekliyoruz. İdaremizin binasının yanında Sivas Valiliği ek hizmet binasında çalışmaları da devam ediyor. Bu sene içerisinde binanın tamamlanmasını ve teslim edilmesini bekliyoruz. Suşehri hükümet konağında sona yaklaşıldı. Yıldızeli hükümet konağında ise proje çalışmaları tamamlandı. Yakın zamanda temeli atılacaktır. Cumhuriyet Üniversitesi kampüsünde 10 bin kişilik yurt inşaatında çalışmalar ise tüm hızıyla sürüyor” ifadesini kullandı.

Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın refah düzeylerin artırmak için tüm gayretleriyle çalıştıklarını söyleyen Genel Sekreterimiz Kaya, “İl Özel İdaresi programı kapsamında 2018 yılı içerisinde 375 km onarım stabilize, 156 km de I. kat asfalt, 100 km de ise asfalt iyileştirme çalışması gerçekleştireceğiz. 48 sanat yapısı ve 3 yeni köprünün yapımını hedefliyoruz. 205 km² de kilitli parke taşını da köylerimize kazandıracağız. 90 köyümüzde kanalizasyon çalışması, 115 köyümüze içme suyu tesislerini yaparak, toplamda 205 adet su ve kanalizasyon çalışmasını hayata geçireceğiz. Tarımsal hizmetlerde de 64 adet projeyi 2018 yılı içerisinde tamamlayacağız. Böylece Sivas 316 hektar alanda sulama imkânına sahip olacak” şeklinde konuştu.Köy içi kilitli parke taşında 2017 yılında rekor kırıldığını, bu sene hedeflerinin bu rekorunda üstüne çıkmak olduğunu vurgulayan Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, “KÖYDES kapsamında 2018 yılı içerisinde il genelinde 484 bin m² parke taşı döşenecek. İl Özel İdaresi kaynaklarını da hesaba katarsak 700 bin m² kilitli parke taşı kırsalla buluşacak. Öte yandan, ‘Yüksek Planlama Kurulu’ kararı gereğince ilk kez bu yıl köy yollarımızda sıcak asfalt uygulamasına geçilecek. Toplamda 66 milyon ödeneği köylerimizdeki yaşam standartlarını yükseltmek için kullanacağız. İnşallah bu paranın hakkını vererek hizmetleri gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.‘Her mevsim köylerde temiz bir çevre’ sloganıyla yola çıktıklarını belirten Genel Sekreterimiz Kaya, “2018 yılı içerisinde 1250 adet yeni çöp konteyner alarak köylerimize dağıtacağız ve evsel atıkları toplayarak bertaraf edeceğiz. Diğer yandan tarihi eserlerimize yönelik restorasyon çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle Divriği’de süren restorasyon çalışmalarının birkaç ay içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Çalışmalarımız sürecinde bizlerden maddi ve manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’a, bizlere her daim önderlik eden Valimiz Sayın Davut Gül’e, kıymetli milletvekillerimize, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Sedat Özata’ya ve meclis üyelerimize, ilçelerde çalışmalarımızı yürüten kaymakamlarımıza, İdaremizin değerli birim müdürlerine ve teknik personellerimize ve yürüttüğümüz çalışmalarda insicam içerisinde çalıştığımız tüm kurumların amirlerine ve personellerine şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

 

Daha sonra kurum ve kuruluşlar sırasıyla ilimize yaptıkları hizmetleri anlatarak koordinasyonu gerektiren hususlarda bilgi paylaşımında bulundu.Sayfa Başı