Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

 


Haberler

 


Zara Kümbet Köyü Sulama Tesisine Kavuştu
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, İdaremizin kırsalda yürüttüğü hizmetleri yerinde incelemeye devam ediyor.

Zara ilçesi Kümbet köyünde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından yapımı tamamlanan küçük ölçekli sulama projesini inceleyen Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya’ya, Zara Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Tarımsal Hizmetler Müdürümüz Fahri Keskin ve ilgili teknik personeller de eşlik etti.Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Zara Kümbet köyünde yürütülen çalışmalar hakkında Tarımsal Hizmetler Müdürümüz Fahri Keskin’den bilgi aldı.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından Zara ilçesi Kümbet köyüne 820 m³ ve 180 m³ kapasiteli 2 adet havuz, 500 metre boru, 15 adet rögar, 8 adet vana yapımı gerçekleştirilmiş, köy içi ve çerçevesindeki 166 dekar arazinin bahçe ve bostan olarak sulanması sağlanmıştır.Önceki yıllarda 22 adet sulama göleti ile 4 bin 718 hektar, 471 adet adet küçük su sulama tesisi ile de 39 bin 739 hektar olmak üzere toplam 44 bin 457 hektar alanda sulama yapılmaktadır. 2018 yılı Sivas İl Özel İdaresi yatırım programında yer alan 56 adet proje ve DAP (Doğu Anadolu Projesi) programında yer alan projelerle birlikte, İdaremiz tarafından sulamaya açılan arazi miktarı 45 bin hektarın üzerine çıkmaktadır.Diğer yandan 2018 yılı DAP programı ile 9 adet ‘Hayvan İçme Suyu Göleti’ projesi uygulanarak suyu bulunmayan meralarda yaz aylarında hayvanlara içme suyu temin edilecektir. DAP tarafından desteklenen ‘Küçük Ölçekli Sulama Modernizasyon Projeleri’ uygulamaları ile 2 bin 280 hektar açık kanal sulama sahaları kapalı basınçlı sulamaya geçmektedir. Yine DAP desteklemeleri ile 3 bin 20 adet sıvat dağıtımı da gerçekleştirilmiştir.İdaremiz tarımsal projeler kapsamında geçtiğimiz yıllarda 6 milyon 500 bin TL destekleme yapılarak 59 adet tarımsal projeyi hayata geçirmiş olup, 2018 yılı içerisinde uygulanacak 3 proje ile destekleme tutarı 7 milyon 400 bin TL’ye çıkacaktır. Bu kapsamda 100 adet ‘Süt Soğutma Tankı’ daha süt sığırcılığını geliştirmek amacıyla dağıtılacak, tarımsal verimliliği artırma projesi ile taşlı arazilerin iyileştirilmesine yönelik taş toplama makineleri ve gübre dağıtma makineleri satın alınacaktır.

2018 yılı içerisinde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzce, İdaremiz bütçesinden 3 milyon 400 bin TL, DAP bütçesinden ise 13 milyon 500 bin TL bütçe ödeneği ile çalışmalar sürdürülecektir.


Sayfa Başı