Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KUM PARKI AÇILDI


Sivas İl Özel İdaremiz  tarafından 2015 yılında yapımı tamamlanan ve işletmesini İdaremizin  kuruluşu olan Buruciye A.Ş.'nin üstlendiği Çocuk Oyun ve Eğlence Merkezi'nde Türkiye'nin en büyük kum parkı açıldı.

 

Niğde'den özel olarak getirilen ve yapısında tamamen doğal kalsiyum ve karbonattan oluşan 20 ton kumla düzenlenen park, bir ay önce hizmete girdi. Her yaşta çocukların yoğun ilgi gösterdiği kum parkta oynayan çocuklar hem fiziksel, hem de ruhsal becerilerini geliştiriyor.

 

Kumpark hakkında bilgi veren Çocuk Eğlence Merkezi Sorumlusu Celal Bayram, son dönemde farklı oyun gruplarını çocuklarımıza sunma  çabası içinde olduklarını ve bu yüzden kumparkı hizmete soktuklarını söyledi. Bayram, “Yaklaşık 170 metrekare kapalı alanda beyaz kum dediğimiz güvenli bir kumu halkımız için araştırdık ve buraya getirerek hizmete açtık. Bu kum çok doğal bir kum kalsiyum ve karbonat olarak geçiyor. Türkiye'de sadece Niğde bölgesinde bulunuyor. Asıl maddesi suyun kristallenmesi, hatta deniz kabuklularının toplanarak birikmesi ile oluşan kristal bir yapı. İçerisinde çocuklar için en ufak zararlı bir madde bulunmuyor. Bunun garantisini veriyoruz. Her türlü belgelerimiz de var. İlgi de gördü. Yaklaşık 1 aydır kumpark  Sivas’taki çocuklarımıza hizmet vermektedir. Çocuklar geldiğinde farklı olarak hem fiziksel, hem ruhsal farklı becerilerini ortaya sunabileceği bir alan oldu" dedi.

 

'ÇOCUĞUN YAPISINDA KUMLA OYNAMAK VAR' 

Her çocuğun doğal yapısında kumla, toprakla oynamanın olduğunu ifade eden Bayram, "Biz bunu kapalı bir ortamda ve güvenli bir ortamda sunalım dedik ve bunu da başardığımıza inanıyorum. Çocuklardan da çok ciddi geri dönüşler var. Kumla oynamanın çocuklara faydaları saymakla bitmez. Küreklerle arabalara doldurma işlemleri yapıyor. Mesela kabı kumla doldurduğunda kabın hacmini ölçebiliyor. Yürüdüğü zaman ayak izlerini ölçebiliyor veya yatıp yuvarlandığında kendi boyunu da ölçebiliyor. Akla gelebilecek her türlü oyunda bu kumu kullanabiliyor. Çocuklarla sosyal anlamda iletişime giriyorlar, utangaçlıklarını ortadan gideriyor. Bizim buradaki asıl amacımız çocuklar bilgisayar oyunlarından ziyade farklı kendi doğal öz yapısına kavuşabileceği, hayal gücünü geliştirebileceği bir oyun alanı yaratmaktı." ifadelerini kullandı.'PSİKOLOGLAR OLARAK TAVSİYE EDİYORUZ'

Medicana Sivas Hastanesi Psikolog Dr. Begüm Çayır ise kumda oynamanın çocuklara faydası olduğunu ve önerdiklerini söyledi.Çayır, "Çocukluk denince akla gelen ilk kavramlardan biri oyundur. Çünkü oyun çocuğun vazgeçilmez bir parçasıdır. Çocukluğun sağlıklı bir gelişim göstermesi için doya doya oyun oynaması lazım. Çocuklar her yaşta farklı oyun ve oyuncakları tercih ediyorlar. Bunlardan bir tanesi de kum ile oynanan oyunlardır. Aslında kum sadece çocukların değil her yaşta büyük olsun küçük olsun ergen olsun her yaşta bir tercih olarak önümüze çıkıyor. Kum oyunlarında çocukların kendilerini rahatça ortaya koyabileceği bir alan vardır. Anne babaların onlara baskı yapmadan üzerine döktün, kırdın gibi söylemleri olmadan çocukların rahatça oynayabileceği bir alana sahip ayrıca çocuklar yanlarında hiçbir malzeme olmasa bile kumlarla çok güzel oyunlar oynayabilip paylaşım içerisinde olabiliyorlar. Kumun özelliklerine, çocuklara faydalarına bakacak olursak çocuklar üzerinde ince motor ve kaba motor gelişiminde çok önemli bir katkısı var. Çocuk kumu bir elinden diğer eline aktarırken hem el kasları, parmak kasları hem de dikkat becerisi gelişiyor. Aynı zaman da işte küreklerle, kaşıklarla oynadığında yine kol kasları gelişerek kaba motor açısından çok büyük faydası oluyor. Çocuklar iç dünyalarını oyunlarla çok güzel yansıtabiliyorlar. Kumlarla yaptıkları oyunlar, kuleler anne babalara bir mesaj oluyor. Bunun için de çocukların kumla oynamalarını biz psikologlar olarak tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

 Sayfa Başı