Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


ŞEHİRDE OLAN KÖYDE DE OLUYOR


Sivas İl Özel İdaresi, şehirde ne varsa köyde de o olmalı düsturu ile çalışmalarını sürdürerek, kırsaldan göçün önlenmesi ve herkesin yaşadığı yerde mutlu olmasını sağlamak gayesi ile kırsala yoğun bir program uyguluyor.

 

Devletimizce sağlanan kaynakların etkin ve yerinde harcanmasında azami performans sergileyen İdaremiz; kırsalın yaşam standartlarının arttırılmasını, köy yollarının iyileştirilerek güvenli ulaşım imkânlarının sunulmasını,  her yıl rekor seviyelerde nitelikli köy içi düzenlemelerini Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün sahada harcadığı yoğun mesai ile gerçekleştiriyor.Bu kapsamda, Tepeönü-Armutlu grup yolunda tamamlanan çalışmaların ardından köylerimizin hizmetine sunulan yolun açılış töreni ile Yıldızeli ilçesi Bayat, Ortaçakmak, Kapıköy, Belcik ve Kapıköy’de tamamlanan ve sürdürülen kırsal altyapı çalışmalarının yerinde incelenmesine yönelik program gerçekleştirildi.

 

Tepeönü-Armutlu grup yolunun açılış törenine TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı, Sivas Milletvekilimiz İsmet Yılmaz, Sivas Valimiz Davut Gül, Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, İl Genel Meclisi Başkan vekili Ferhat Ünsal ve İl Genel Meclisi Üyeleri, İdaremiz çalışanları, köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.   Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya yaptığı açış konuşmasında, ”Sivas İl Özel İdaresi olarak, 7660 km yol ağında büyük özveri göstererek, hizmet üretme gayretindeyiz. Bugün açılışını yapacağımız grup yolumuzun yaklaşık uzunluğu 30 km’dir. Grup yolunun 8 kilometresinde bitümlü sıcak karışım (BSK), 6 kilometresinde sathi kaplama ve 5 kilometresinde ise yol iyileştirme çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca yolda, yol çizgi çalışmaları nihayete erdi, 4.5 km yol oto korkuluk çalışmaları ile daha güvenli hale getirildi” dedi.  Yoğun ve bir mesai harcayarak Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiğini ifade eden Genel Sekreterimiz, “Ülkemizin köy yollarının standardı konusunda gelecekte izleyeceği köyyolu vizyonuna bize yakışır bir örnek ortaya çıkardık, ben çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, köylerimize hayırlı olsun. ” diyerek sözlerini tamamladı.Sivas Valimiz Davut Gül ise, 18 köyün yararlandığı Sivas Merkez Tepeönü - Armutlu grup köy yolunun hayırlı olmasını dileyerek, “İlk defa köylerde sıcak asfalt yapılıyor. Önceden ilçe bağlantıları dahi sıcak asfalt değildi. Bu gelişmeler ülkemizin geldiği noktayı da gösteriyor. Bu hizmetin verilmesinden dolayı hemşerimiz TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a teşekkür ediyoruz. Başbakanlık döneminde yüksek planlama kararını çıkarırken özellikle KÖY-DES’den yapılan yeni yolların bitümlü sıcak karışım asfalt (BSK) yapılması konusunda yazılı ve sözlü talimatı oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kırsala yoğun çalışma yapılıyor. Kriter şu; ‘Şehirde olan köyde de olsun’. Bizim köylerimiz çok fazla, çok dağınık ve buralarda yaşayan nüfusumuz az. Şu an bin kilometreye yakın yol yapıyoruz. Bu oranda toplam yol ağımızın yüzde 15’ine denk geliyor. Ancak, nüfusumuzun yüzde 85’i asfalt yola kavuşmuş durumda. Kalan yüzde 15’lik kısım ise kış mevsiminde 3-5 hane kalan, dağınık bulunan köylerimizdir.” diye konuştu.

 

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz da yaptığı konuşmada her yıl 400 km yol yapıldığı takdirde 20 yıl sonra diğer köye sıra geldiğini ifade ederek, “Diğer illerin çalıştığından daha fazla çalışmamız ve daha fazla kaynak ayırmamız lazım. Eskiden yapılan soğuk asfalt birkaç yıl dayanıyordu. Üzerinden birkaç kış geçtiğinde yapılmamış gibi bir hale geliyordu. Bu kez yeni baştan yol yapılıyordu. Şimdi daha dayanıklı olan sıcak asfalt uygulamasına geçildi. Eğer üzerinden kantarlardan kaçan araçlar geçmezse bu yollarımız daha uzun ömürlü olacaktır. Bu konuda jandarma noktalarına da talimat verildi gereğini yapacağız. Ağır yaptırımlar uygulanacak, öncelik kamunun menfaati, kişinin menfaati değil. Kamunun menfaatini korumak içinde ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

 

Tepeönü-Armutlu grup yolunun açılış programının ardından, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı, Sivas Milletvekilimiz İsmet Yılmaz, Valimiz Davut Gül, Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya ve beraberindekiler Yıldızeli ilçesine geçerek, Bayat, Ortaçakmak, Kapıköy, Belcik ve Kapıköy’de tamamlanan ve sürdürülen kırsal altyapı çalışmalarını yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi alarak köylülerle bir süre sohbet etti.
Sayfa Başı