Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

 


Haberler

 


Sivas’ın Köylerinden Avrupa’ya İhracat


 

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Ulaş ilçesinde üretim faaliyetleri göstererek Avrupa’ya ihracatta bulunan tesisleri ziyaret etti.

 

İlk olarak Ulaş ilçesine bağlı Ekincioğlu köyünde, Sivas’ın yöresel lezzetlerinden olan ‘Ev Tipi Pezik Turşu’ üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Genel Sekreterimiz, firma yetkilisi Yılmaz Deniz’den bilgi aldı.Ulaş’ın Ekincioğlu köyünde üretilen turşuların, özenle paketlenerek Türkiye’nin dört bir yanı ile başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya ihracat edildiğini söyleyen Yılmaz Deniz, “Peziği kendi arazimizde üretiyoruz. Yaklaşık 50 dönüm ekiyoruz. Tamamını turşuya dönüştürüp pazarlıyoruz. 5 kilogramlık bidonlardan 50 bin adet üretmiş oluyoruz. Gösterilen ilgiden dolayı memnunuz.” ifadelerini kullandı.Köyde üretim yaparak Sivas’ın ekonomisine katkı sağlayan üreticileri görmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya ise, “Niyet edince, gayret edince nelerin olabileceğini gösteren güzel bir örnek. Ulaş için, Sivaslılar için bir gurur kaynağı. Tebrik ediyorum.” dedi.

 

Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, daha sonra yine Ulaş’ın Akkaya köyünde üretim faaliyeti gösteren istiridye mantarı üretim tesisini ziyaret ederek, firma yetkilisi Yusuf Battal’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.İstiridye mantarını üreterek pazarladıklarını ifade eden Yusuf Battal, “Sivas’ın ihtiyacı olan bir alanda hizmet vermek istedim. 3.5 ila 4 ton üretim yapıyoruz. İstiridye mantarları 3.5 ayda, 20 derece sıcaklıkta yetişiyor. Sivas’a ve Sivaslıya hizmet etmekten dolayı mutluyuz.” diye konuştu. Üretim ve pazarlama aşamasındaki çalışmalar hakkında bilgi alan Genel Sekreterimiz, işletmeciyi tebrik ederek, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Sayfa Başı