Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Web Sitesi http://www.sivasilozelidaresi.gov.tr
Bu dokman [ ] adresinden alnmtr.

Sivas 6. Kitap Günleri Yoğun İlgiyle Başladı
08-09-2017
Bu yıl Selçuklu Sultanı I. İzzettin Keykavus anısına düzenlenen 6\'ncı Sivas Kitap Günleri düzenlenen törenle başladı.Tören öncesinde I. İzzettin Keykavus türbesi önünde Kur-anı Kerim tilaveti ve dua okundu. Sivas Valiliğimizin öncülüğünde; İdaremiz ve Sivas Belediyesinin katkılarıyla organize edilen kitap günlerinin açılışına; Valimiz Davut Gül, Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, onur konuğumuz İlber Ortaylı ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, \"Okumak önemli bir etkinlik. Tarihe baktığımızda kitap verilen peygamberler olduğunu görüyoruz. Medeniyetlerimiz kitap üzerine kurulmuş. Cemil Meriç ifadesiyle; ‘Kitap ve okumak, insanın içindeki meçhul âlemin kapılarını açan bir anahtardır.’ Bizlerinde Sivas\'ta bu tür anlamlı faaliyetler gerçekleştirmesi son derece önemli. Kitapla okuyucuyu, yazarla okuru bir araya getiren herkesi tebrik ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.\" diye konuştu.

   

Belediye Başkanı Sami Aydın ise, kitap okumanın önemine değinerek, \" Kitap okumak insanın zihni geliştirmek açısından fayda arz etmektedir. Böyle güzel bir organizasyonun başarılı geçmesini temenni ediyorum. Çocuklarımızın, gençlerimizin ve her yaştan vatandaşımızın bu fırsatı iyi değerlendirmelerini umut ediyorum. Fuarımız bu yıl Sultan I. İzzettin Keykavus anısına yapılıyor. Bu vesile ile bu toprakları bize yurt olarak bırakan büyüklerimizi rahmetle anıyorum.\" ifadesini kullandı. Milletvekili Ali Akyıldız\'da Sivas\'ın geçmişten bugüne kadar kültürel anlamda Anadolu\'da en çok hizmet veren illerin başında geldiğini dile getirerek, \"Bu fuarın geleneksel hale getirilmesinde emeği geçen herkese; ayrıca kitapları ile bizlere tarihi sevdiren hocamız İlber Ortaylı’ya şehrimize teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Fuarın onur konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı\'da kitap fuarının hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, tüm kitapseverleri kitap okumaya davet etti. Valimiz Davut Gül ise, kitap fuarını daha önce 5 kez Valiliğimiz koordinesinde Sivas İl Özel İdaresinin tek başına yaptığını hatırlatarak, \"Bu sene Belediyemizle beraber İl Özel İdaresi finansmanını sağlayarak başta üniversitemiz olmak üzere diğer kurumların desteği de alınarak yapılıyor. Günlük hayatımız içerisinde birçok iş yapıyoruz ama hepsinin yanında kitap fuarından aldığımız hazzı alamıyoruz.\" dedi. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek ‘6. Sivas Kitap Günleri’nin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra yayınevlerinin stantları gezildi. Valimiz Davut Gül ve il protokolü fuar alanında köylerde okuyan öğrencilere gönderilmek üzere kurulan kitap kumbarasına kitap bağışladı.Söyleşilerde ilk olarak onur konuğumuz İlber Ortaylı’nın ‘Türklerin Altın Çağı’ konulu söyleşisi ile başladı. Programa kitapseverler oldukça yoğun ilgi gösterdi. Sivas’a uzun yıllar sonra tekrar geldiğini ve Buruciye Medresesi gibi tarihi bir mekânda bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Ortaylı, “Bu tarihi mekânı iyi anlamak, her yönüyle iyi okumak gerekiyor. Böylesi güzel etkinliklerin, her bir tarafı tarih kokan bu tür mekânlarda yapılması, Sivaslılar için bir şanstır. Kıymetini bilmek, sahip çıkmak lazım.” şeklinde konuştu.Günün ikinci söyleşisinde ‘Gençlik Programı’ kapsamında; Yusuf Piliç, Dilara Keskin ve Emre Gül sevenleriyle buluştu. Soru cevap şeklinde geçen söyleşiye gençler büyük ilgi gösterdi. Erken yaşlarda kitap yazma deneyimine sahip olan genç yazarlar, yazma ve okuma konularında takipçilerine tavsiyelerde bulundular.İlk günün son söyleşisinde ise; ‘Sultan Şehrimizin Darü’ş-Şifası 800 Yaşında’ programı kapsamında şehrimizin önemli şahsiyetlerinden Müjgan Üçer, Ahmet Bozdoğan, Erdal Eser ve Abdullah Kaya, kitapseverlerle buluştu. Sivas’ın gerek mekanlarıyla gerek kültürel-tarihi değerleriyle çok mühim bir merkez olduğuna vurgu yapan konuşmacılar; hem Darü’ş-Şifa hem de İzzettin Keykavus hakkında önemli bilgiler paylaştılar.

   

Sultan I. İzzettin Keykavus anısına 8-14 Eylül tarihleri arasından düzenlenen kitap günlerinde 175 yayınevi, 90 stantta kitapseverlerle buluşacak. Fuar kapsamında gazeteci Abdulkadir Selvi, dizi oyuncuları Burç Kümbetlioğlu ve Berk Oktay, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Teknik Direktör Samet Aybaba, güvenlik danışmanı Mete Yarar, eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya, Milli Güreşçi Taha Akgül, yazar Ömer Döngeloğlu, Hatice Kübra Tongar gibi birçok isim imza günlerinde ve söyleşi programlarıyla sevenleriyle bir araya gelecek. Ayrıca kitapseverler saat: 10:00 ile 22:00 arasında kitap stantlarını ziyaret etme fırsatı bulacak.
 

© 2017 Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği  [ ]