Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Web Sitesi http://www.sivasilozelidaresi.gov.tr
Bu dokman [ ] adresinden alnmtr.

SOYDER’den Genel Sekreterimize ‘Onursal Başkanlık Beratı’
10-04-2018

Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, 4 Eylül Barajı ve Soğuk Çermik Yöresi Köyleri Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (SOYDER) yönetim kurulu ve üyeleri ile düzenlenen programda bir araya geldi.

Soğuk Çermik yöresindeki köylerin sorunlarının görüşüldüğü programa Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya ile Merkez İl Genel Meclisi Üyeleri; Hüseyin Akpolat, Turan Topgül ve Aytekin Kulmaç katıldı.Sivas’ın kuzeyinde bulunan 23 köyün sorunlarını çözmek amacıyla SOYDER’in 2005 yılında kurulduğunu ifade eden SOYDER Başkanı İbrahim Çıtır, “Muhtarlarımızla fırsat buldukça bir araya gelerek sorunlarımızı tartışıyoruz. Bizim derneğimizin en büyük zenginliği; alevisiyle, sünnisiyle tüm köylerin bir arada olması ve birlikte hareket etmesidir. Köylerimizde yürütülen çalışmalar ve yapılan hizmetlerden dolayı oldukça memnunuz. Desteklerinden ötürü başta Valimiz Sayın Davut Gül olmak üzere, Genel Sekreterimiz Sayın Mehmet Nebi Kaya’ya ve İl Genel Meclisi üyelerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Derneğin kurucularından olduğunu belirterek dernek bünyesinde birçok etkinliği hayata geçirdiklerini belirten Merkez İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Akpolat ise, “Başlangıçta 10-12 köy ile başladığımız dernek, bugün 23 köye ulaşmış durumda. ‘Birlikten kuvvet doğar’ düşüncesiyle her geçen gün daha güçlü adımlar atıyoruz. Bizlere gösterdikleri yakın ilgi için Genel Sekreterimize ve Valimize şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde konuştu.Dernek işlerini yürütmenin zor olduğunu vurgulayan Merkez İl Genel Meclisi Üyesi Aytekin Kulmaç da, “Sivil toplumun sesi her zaman gür çıkar. Dernekler bulundukları yöreye hizmet etmekte büyük sorumluluklar taşıyorlar. Bunlardan belki de en önemlisi; köyünün yolunu bilmeyen gençleri gurbetten sılaya getirerek, kültürümüzü tanıtıyorlar. Yürütülen faaliyetlerde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SOYDER derneğinin faaliyetlerini geçmişten günümüze kadar yakinen takip ettiğini ifade eden Merkez İl Genel Meclisi Üyesi Turan Topgül de, “İl Genel Meclisi çalışmaları vesilesiyle Soğuk Çermik yöresindeki köyleri sık sık ziyaret ediyoruz. Muhtarlarımız ve bu yörede yaşayan vatandaşlarımızla her zaman iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz.” dedi.SOYDER üyeleri bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya ise, “14 yıllık memuriyet hayatımın 7 yılını Sivas’ta tamamladım. ‘Sivaslı olduk’ desek yeridir. Sivas’ta sizlerin sevgi ve saygısıyla huzur içerisinde çalışıyoruz. Ben geldiğim günden beri, sahip olduğu tarihi eserler ve kültürel yapısından dolayı Sivas’ı bir okul gibi gördüm. Anadolu insanını ve tarihimizi hakkıyla tanımayı; Sivas’ta yaşayarak ve Sivas’a hizmet ederek öğrendim. Birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı, acıyı ve sevinci paylaşmayı da yine Sivas’ta öğrendim. Bu vesileyle Sivas’ın tüm Anadolu’ya örnek bir şehir olduğunu düşünüyorum” dedi.Sivas’ın kırsalına en iyi hizmeti götürmek için gayret gösterdiklerini vurgulayan Genel Sekreterimiz Kaya, “Vatanımızı seviyoruz. Bunun içinde görevimizi en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz. Elimizdeki kaynağı en uygun şekilde kullanmaya çabalıyoruz. Gönül hiç kimseye ‘hayır’ demek istemez. Milletimizin bize sağlamış olduğu imkânları yerine ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Bu doğrultuda Valimiz Sayın Davut Gül’ün önderliğinde, İl Genel Meclisi Başkanımız Sedat Özata ile meclis üyelerimiz ve muhtarlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya’ya, ‘4 Eylül Barajı ve Soğuk Çermik Yöresi’ne yapmış oldukları hizmetlerden dolayı ‘Onursal Başkanlık Beratı’ verildi.
 

© 2018 Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği  [ ]