Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Web Sitesi http://www.sivasilozelidaresi.gov.tr
Bu dokman [ ] adresinden alnmtr.

GURURLUYUZ!
17-09-2018


Sivas İl Özel İdaresi, eğitim yatırımlarını yoğun bir şekilde sürdürerek, her yıl bütçesinin önemli bir bölümünü eğitim hizmetlerine ayırıyor ve eğitimin fiziki altyapısının güçlenmesine önemli katkı sağlıyor. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ödeneklerini ve kendi kaynaklarını en rantabl şekilde kullanan İdaremiz; günümüz ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş derslikleri, çocuklarımızın sosyal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayacak donatıları ve güvenle eğitim alacakları fonksiyonel mekanları Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğümüzün marifeti ile projelendiriyor ve her yıl eğitim-öğretim dönemi başlamadan, öğrencilerimizin ve eğitim kadrolarımızın hizmetine sunuyor.Bu kapsamda, Buruciye AŞ’nin üstün bir performans ortaya koyarak vaktinde tamamladığı Şems-i Sivasî İmam Hatip Ortaokulu da, 2018 -2019 eğitim-öğretim yılının açılış programı ile Tuzlugöl Mahallemizde hizmete sunuldu.Açılış törenine TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı, eski Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, Sivas Valimiz Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, ilimiz protokolü ile öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.Valimiz Davut Gül, ilimizdeki eğitim yatırımları hakkında bilgi vererek; tekli eğitime geçme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Sivas’ta eğitimin fiziki altyapısının olağanüstü seviyelere geldiğini, derslik sayısı itibariyle ülke ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden Gül, bir mahallemizde birçok yatırımın birlikte devam ettiğini, inşaatları süren spor salonunun, bilim sanat merkezinin, 24 derslikli farklı bir ortaokulun Tuzlugöl Mahallesinde devam eden eğitim yatırımlarının en somut örneği olduğunu söyledi. 

 

Sivas’ta ki okulların Türkiye’nin en güvenli okulları arasında olduğunu vurgulayan Gül, “Sivas’ta ki ‘Güvenli Okul Projesi’ kapsamında ilk defa okullara özel güvenlik tahsis edildi. 156 özel güvenlik personeline ilaveten 200’ün üzerinde polis görevlendirildi. Okulların tamamına polis merkezleri ile koordineli çalışan kamera sistemi kuruldu. Servis hizmetleri ile ilgili geçen yıl çıkan yönetmelik ile bu sistem de kontrol altına alınarak servislerin daha güvenli hale gelmesi sağlandı” dedi.
Okulların temizliğine de büyük önem verdiklerini ifade eden Gül, geçen yıl 8 yüz olan temizlik personeli sayısının bu yıl bin 400 olduğunu söyledi. ‘Annem Varsa Ben de Varım Projesi’ ile 140 bin kitabın öğrencilere hediye edildiğini anımsatan Valimiz, “Okullarımızda 24 tane kitap basıldı. Sırf ders için öğrencilerimizi bir araya getiremeyiz. Sosyal ve kültürel faaliyetlerde çok önemli” diye konuştu.
Sivas İl Özel İdaresinin üstün gayretleri ile okul onarımlarının her yıl artarak gerçekleştirildiğini ve onarım rakamının 3.5 milyondan 35 milyona kadar çıktığını, 555 milyon liralık da eğitim yatırımının yapıldığını hatırlatan Valimiz Gül, bu ödeneklerin ilimize kazandırılmasından ve yeni okulların eğitim hayatına başlamasına sunduğu desteklerden dolayı TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı, Sivas Milletvekilimiz İsmet Yılmaz ile ilimiz milletvekillerine teşekkür etti.TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı, Sivas Milletvekilimiz İsmet Yılmaz ise yaptığı konuşmada;  en önemli sermayenin beşeri sermaye olduğunu ifade ederek, bunu değerli kılan şeyin ise eğitim olduğunu vurguladı. İyi yetiştirilmiş bir neslin önemine vurgu yapan Yılmaz, “Bu nedenle Sivas’ta en büyük yatırım eğitime yapıldı. İyi yetiştirilmiş bireyler için iyi okullara sahip olmak lazım. İyi okullar; çağını anlayan, geleceği okuyabilen öğretmenlere sahip okullar demektir. Topluma değer katan gençlerin yetiştirilmesi noktasında öğretmenlerimize büyük bir görev düşmektedir” şeklinde konuştu.Eğitimin beşikten mezara kadar günün şartlarına uygun şekilde sürekli değişen ve gelişen bir süreç olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bilgili, becerikli, yenilikçi, iletişime ve öğrenmeye açık; özgüven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı, üretken ve mutlu bireylerle yarınlara daha umutla bakarız. Bu hedefe ulaşabilmek için eğitim alt yapısının tamamlanması gerekir. Bu dönemde büyük oranda eğitimin alt yapısı tamamlandı” dedi.Eğitimin geçmişe kıyasla daha iyi noktada olduğunu belirten Yılmaz, “Sivas’ta okul öncesi eğitimde yüzde 92, ilköğretimde yüzde 99, liselerde brüt yüzde 111 okullaşma oranı var. İlköğretimde kızlarımızın okullaşma oranının da yüzde 100 olduğunu belirtmek isterim. Eğitim iyi bir noktada gidiyor” diye konuştu.Sivas’ın eğitimde Türkiye ortalamasından daha iyi olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Türkiye’de ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17, Sivas’ta ise 15’dir. Türkiye’de derslik başına düşen öğrenci sayısı 24 Sivas’ta 17’dir. Eğitimde Türkiye iyi bir noktada ama Sivas Türkiye’den de daha iyi bir noktada.” ifadelerini kullandı.Milletvekilimiz İsmet Yılmaz ve katılımcılar, son olarak yeni eğitim-öğretim yılının ve Şems-i Sivasî İmam Hatip Ortaokulu’nun hayırlı olması temennisinde bulunarak, açılış kurdelesi kestiler. Okulun gezilmesi ve sınıflarda bulunan öğrencilere hatıra kalem hediye edilmesi ile program tamamlandı.

 

© 2018 Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği  [ ]