Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Web Sitesi http://www.sivasilozelidaresi.gov.tr
Bu dokman [ ] adresinden alnmtr.

Bütün Yatırımlar Tamamlanacak
11-10-2018


 

İl Koordinasyon Kurulu 2018 yılı son toplantısı Valimiz Davut Gül başkanlığında yapıldı. Kamu, kurum ve kuruluşlarının çalışmalarının masaya yatırıldığı toplantı, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, kaymakamlar, belediye başkanları ve il protokolünün katılımı ile İdaremizin İl Genel Meclisi Salonu’nda gerçekleştirildi.      Toplantının açılış konuşmasını yapan Valimiz Gül, Sivas’ta toplam proje bedeli 9 Milyar TL olan 33 yatırımcı kuruluşun olduğunu ifade eden, önceki yıllara nazaran Sivas’ta çok büyük yatırımların gerçekleştiğini belirten Valimiz Davut Gül; “Son ekonomik gelişmeler karşısında kamu yatırımlarında herhangi bir frene basmak yok. Başlanan ve planlanan bütün yatırımlar tamamlanacak.” dedi.

 

Sivas’a 493 Proje

  Sivas genelinde yürütülen projelerle ilgili bilgiler veren Gül; “Şuan devam eden iş sayımız 301, biten proje sayımız 87, toplam proje sayımız 493, ihale aşamasındaki proje sayımız 29, projesi hazırlanan ve ödeneği olan 76 adet projemiz var. Yatırımların sektörel ağırlığı ulaştırma, eğitim ve tarım. Özellikle eğitim de 2018 yılı yatırım programın da toplam 970 adet derslik programımız var. Bu 970 derslik sayısı 61 okula denk geliyor. Zaman zaman okulları ziyaret ediyor, açılışlarını yapıyor ya da temelini atıyoruz. Mahallelerde, köylerde, ilçelerde yapılan eğitim tesislerini bütün kamuoyu görüyor. Bunun toplam rakamı da şuan 61 okul. Bunun dışında 27 tane spor salonumuz var. İlave yapılacak spor salonları ile beraber bu sayı 33’e çıkacak. 22 atölye, 7 yemekhane, 2 uygulama cami, il merkezi ve ilçelerde aynı anda yapımı devam eden 9 öğretmenevi inşaatımız var. Bu, Sivas tarihinde ve milli eğitim tarihinde bir etapta yapılan en büyük projelerinden bir tanesi. Yine Halk Eğitim Merkezleri inşaatı il merkezi ve üç ilçemizde devam ediyor.” dedi.İki yıl önce Milli Eğitim toplam yatırım miktarının 33 Milyon TL olduğunu kaydeden Gül, bu miktarın 2018 yılında sadece okul onarımlarına harcanan tutar olduğu belirterek 555 Milyon TL’lik eğitim yatırımının Sivas’a kazandırıldığını söyledi. 

 

Saldırılara Karşı Milli Seferberlik

Gül; “Bu rakamlar Sivas\'ta bu kadar kısa sürede yapılan en büyük yatırım. Burada hiç şüphesiz eski Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz\'ın birebir etkisi var. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Şuan birlik beraberliğe en çok ihtiyacımızın olduğu dönemdeyiz. Dünyada ekonomik anlamda çeşitli dalgalanmalar oluyor. Ülkemizde maalesef bundan etkileniyor. Ekonomik göstergelerimiz çok iyi olmasına rağmen, daha çok dış kaynaklı ekonomik saldırıdan dolayı bir milli seferberlik halindeyiz. Ama çok şükür geçen ayki ihracat rakamlarında tüketime yönelik büyümenin azaldığını, ihracata yönelik, üretime yönelik büyümenin arttığını görüyoruz. Burada özellikle 2019\'un ikinci yarısından sonra ekonomimizin daha güçlü olacağını tahmin ediyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları olarak, yatırımcılar olarak vatandaş olarak devletimizin yanında olacağız. Daha sonra da hep birlikte inşallah bir feraha kavuşmuş olacağız. Son ekonomik gelişmeler karşısında kamu yatırımlarında herhangi bir frene basmak yok. Başlanan ve planlanan bütün yatırımlar tamamlanacak.” şeklinde konuştu.Özel İdare’den Ekonomiye Katkı

           Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan Enflasyonla Mücadele programına katkı sunmak amacıyla Sivas İl Özel İdaresinin gayrimenkullerde her yıl enflasyon oranında yapılan kira atışının bu yıl %10 eksik yapılacağını duyuran Valimiz Davut Gül; “Üretim yapan, satış yapan kiracılarımız bu avantajlı durumdan faydalanmış olacak. Ulusal çapta bir hedef varken bizlerde Sivas İl Özel İdaresi olarak ekonomiye karınca kararınca katkı sunmak istedik.” ifadelerine yer verdi.
 

Sivas İl Özel İdaresi Tüm Gücüyle Sahada

Toplantıda söz alan Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, sunum eşliğinde yaptığı konuşmasında; Sivas il Özel idaresi 2018 yılı içerisinde gerek kendi öz kaynaklarıyla oluşturduğu, gerekse de bakanlıkların ilimize göndermiş olduğu ödeneğin, KÖYDES projeleri kapsamında ilimize tahsis edilen bütçenin en iyi şekilde kullanıldığını vurgulayarak; “Sivas İl Özel İdaresinin 2018 yılı içerisinde 2 bin 125 projeyi hayata geçirdiğini, ilimizde toplam 1411 iş, bugün itibariyle tamamlandı. Fiziki gerçekleştirme oranı %70 civarındadır. Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüz yıl içerisinde 156.3 kilometre çalışmayı öngörmüş olsa da toplamda 227.6 kilometreye ulaşarak, programdaki hedefinin % 46 üzerine çıkmıştır” dedi.Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, tüm paydaşlarımızla, kaymakamlarımızla, muhtarlarımızla, meclisimizle ve en önemlisi yetenekli-nitelikli personelimizle 2018 yılında iyi bir ivme yakalandığını vurgulayarak;   “Bu kapsamda, bizlere liderlik eden Valimiz Sayın Davut Gül’e, her zaman destekçimiz olan milletvekillerimize, bütün kararlarıyla bizleri yalnız bırakmayan İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Sedat Özata ile meclis üyelerimize ve tüm protokol üyelerimize şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 
Toplantının devamında kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri söz alarak, çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler vererek, kurumlar arası koordinasyon gerektiren konularda fikir alışverişi yapıldı.
 

© 2018 Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği  [ ]