Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Web Sitesi http://www.sivasilozelidaresi.gov.tr
Bu dokman [ ] adresinden alnmtr.

Süt Üreticilerine İdaremizin Desteği Sürüyor
02-11-2018


 

Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzce, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştirilen proje ile Sivas’ta süt sığırcılığı yapan üreticilere süt soğutma tankı kazandırıldı.

 

Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede, süt soğutma tankı dağıtım törenine Milli  Savunma Başkanı Sivas Milletvekilimiz İsmet Yılmaz, Sivas Vali Vekili İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ve il protokolü katıldı.Sivas’ta hayvancılık yapan, günde 100-300 lt arasında süt üretimi olan, 10-20 baş sağmal ineği bulunan ve 300-500 lt arasında üretimi olan, 10-50 baş sağmal ineği bulunan, süt soğutma tankı bulunmayan toplam 100 üreticiye süt soğutma tankları dağıtıldı. Bu ekipmanlar sayesinde süt ürünlerinin kalitesinin artırılması, teknolojik gelişmelerin üretime yansıtılması ve kırsal kalkınmayı sağlayarak, göçün durdurulması hedefleniyor.Programda ilk olarak konuşan Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, İlimizde tarım ve hayvancılığın önemli bir ekonomik değere sahip olduğunu belirterek, “Kırsalda yaşayan çiftçilerimizin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi ve refah düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir. Amacımız üretilen ürünlerin kalitesini korumak ve pazar değerini yükseltmektir.” şeklinde konuştu. Sivas’ın istihdamının tarıma dayandığına vurgu yapan Sivas Vali Vekili İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, “Çiftçimizin bin bir emekle ürettiği ürünlerin, bir damlasının dahi ziyan olmaması için çalışıyoruz. Amacımız günün teknolojisini, en ücra köşedeki haneye ve işletmeye ulaştırmak. Umarım ufuk açıcı bir proje olur.” ifadelerini kullandı. Sivas İl Özel İdaresinin başlıca görev alanının kırsala hizmet etmek olduğuna değinen Genel Sekreterimiz, “DAP sayesinde 3 bin 442 adet futbol sahası kapasitesindeki alan, sulu tarıma açılmıştır. Bununla beraber 9 adet hayvan içme suyu göleti yapıldı. 3 bin adet sıvat ilimiz genelinde dağıtılmıştır. Bu hizmetleri Sivas’a kazandırma imkânını bizlere verenlere, kıymetli milletvekillerimize, çalışmalarımıza önderlik eden Valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sivas’a hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

 

Programda son olarak konuşan Milli Eğitim Komisyonu Başkanımız İsmet Yılmaz ise, “Emek zayi olmasın diye, teknolojiden faydalanıyoruz. Bu projeye katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’de süt tüketimini artırmak istiyoruz. Her yıl yaklaşık 6 milyon süt okullarda dağıtılıyor. Süt tüketiminde Avrupa Birliği ortalamasının altındayız ancak süt ürünleri tüketiminde ortalamanın üstündeyiz. Türkiye 81 milyon vatandaşını, 40 milyon turistini ve 5 milyon sığınmacıyı besliyor. Ayrıca 17 milyar liralıkta ihracat gerçekleştiriyor. Tarım kötü olsa, bunlar olmaz” dedi.  Sivas’ta süt sığırcılığı yapan üreticilere süt soğutma tanklarının hayırlı olmasını dileyen Milletvekilimiz İsmet Yılmaz, “Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Proje uygulanırken hayvan sağlığıyla birlikte ele alınan hayvan refahı, çiftlik hayvanlarının bakımı, beslenmesi, salgın ve zoonoz hastalıklarının kontrolü, barınma yerlerinin iyileştirilmesi ve üretilen sütün nasıl soğutulup muhafaza edileceğine dair bilinç de oluşturulacak.

 

İdaremiz proje için gerekli finansmanın %65’ini sağlarken, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ise; belirlenecek dönemlerde projenin sürekliliği için işletme ziyaretlerini, gerekli kontrol ve denetimlerin yapılmasını, teknik personel ihtiyacının karşılanmasını ve gerekli eğitimlerin verilmesini sağlayacak.


 

© 2018 Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği  [ ]